DÜZ YAZILARIMFacebook'ta Paylaş

Sanatta Sanat Eri Olmanın Sanatsal Dokunuşuyla Şeker Bayramlarımız Olsun

http://www.istanbulflash.com/yazarlar/perihan-koca/sanatta-sanat-eri-olmanin-sanatsal-dokunusuyla-sek-er-bayramlarimiz-olsun/3532/
SANATTA SANAT ERİ OLMANIN SANATSAL DOKUNUŞUYLA ŞEK-ER BAYRAMLARIMIZ OLSUN
 
PERİHAN KOCA SANATIN RENKLERİYLE
perihan_koca@hotmail.com
 
 04.07.2016 22:17

        Değerli sanat dostlarım; hepimizin yürek yangınlarında kavrulduğu, siyasetin fırtınalarında yorulduğu, acıların rüzgarlarında savrulduğu, bütünde yani genelde ( milletçe) yaşadıklarımızı özelde yoğurarak ya demlendik ya da dertlendik. Dertlerimizi ya çözdük ya da üstüne dert ekledik.


      Dilimiz bayram kutlasa da yüreğimizin hüzün yaşadığı günümüzde;


      Uğradığı durakları gördüğümüz gidişatın, Ereceği yolun nereye çıkacağını da iyi kötü hissettik. Bu gidişatın yolculuğunda umutlarımızı yüreğimize azık ederken, her kişiyi ve her durumu anladık ama kabul etmedik. Er kişi olmaya gayret ettiğimiz gibi Er kişi ve durumları aldık gönlümüze koyduk.


      Burada ‘Er’ sözlük anlamı olarak, Koca ya da İnsan türünün erkek cinsiyeti taşıyan varlığı akla gelmesin.

     Burada Er’likten birbirini tamamlayan üç hali ile bahsediyorum:

      Birincisi; yüreğinden geçen sözün akıl ve zekâyla yoğrulup, ruh katılarak, ağızdan kelimelerle dışarı çıkmadan iki kez düşünüldükten sonra dışarı ahlaklı ve erdemli üslupla çıkmasıdır.

       İkincisi; Vatanını, Bayrağını, birliğini, bütünlüğünü genelden özele kadar aynı disiplin, anlayış ve ruhla koruyan kollayan ER Kişi ya da diğer tanımı ile İnsan.

       Üçüncüsü; Bir ülkenin gelişmişliğinin, kültür ve medeniyet seviyesinin en önemli göstergesi olan sanat ve sanatı içselleştirerek ortaya koyan sanatçı kimliği (sanat eri) içindir.

         Bu üç tanımı bir potada bütünleştirip, yüreklerden yüreklere ulaşabileceğime inandığım sanat eri hissiyatıyla şeker bayramımızı şekER tadında ve tanımında geçmesini diliyorum.

      Değerli dostlarım Hak’tan gelen bilinmeyenlerin rızasıyla, kullardan gelen bilinmeyen karanlık yarınlara karşı durarak, aydınlık kılacak nice Er’lere doğru güzelliklerle, sanatla, dostlukla, muhabbetle, el ele, yürek yüreğe, gönülden gönüle kutlayacağımız yarınlar, bayramlar diliyorum.

        Yüce gönüllerinizin Ereceği, eriştireceği, erdiği sanat ruhlu, vatan kokulu, bayrak dokulu güzelliklerle selamlıyor, saygımla bir sonraki sohbetimizde yüreklerinizle demlenmek üzere içsel yolculuğuma dönüyor, sevgilerimi bırakıyorum gönül kapılarınıza.

      Perihan KOCA 05.07.2016 Kadıköy

      Perihankoca.com, Perihan_koca@hotmail.com, perihankoca9@gmail.com, facebook ve diğer


           SAHTE YÜZLERLE

İSYANIM VAR BENİM SUSAMAM ARTIK

NE OLUR BAKMAYIN SAHTE GÖZLERLE

KEDERİM VAR BENİM DURAMAM ARTIK

NE OLUR GÜLMEYİN SAHTE YÜZLERLE


BOŞA KOYSAM DOLMAZ DOLU HİÇ ALMAZ

YÜZMEYİ BİLMEDEN KULAÇ ATILMAZ

NEFESİ TUTMADAN DERİN DALINMAZ

NE OLUR GELMEYİN SAHTE YÜZLERLE


KAÇMAK İSTESEM DE BİR ADIM GİTMEM

UMUDU EKSEM DE MUTLULUK BİÇMEM

SEVGİDEN BAŞKA SÖZ BEN NEDEN BİLMEM

NE OLUR SEVMEYİN SAHTE YÜZLERLE

Perihan KOCA 24 03 15 Kadıköy