DÜZ YAZILARIMFacebook'ta Paylaş

21 Gölgesiyle öpen güneşi içme sanatı 42X32TÜYB İstanbul

‘’GÖLGESİYLE ÖPEN GÜNEŞİ İÇME SANATI’’

Güneşi içtim gecemi aydınlatsın diye. Toprağı, suyu, ruhumuzu öpmek için eğilirken güneşin gölgesi düşer yüzlere, yüzeylere. Battığında gölgesi kalkarken yüzlerden, yüzeylerden, geriye sadece düşlerimde oynaşan gölgeler kalır.

            Değerli dostlarım sevgide güneş gibi olup, dostlukta gölge gibi kalarak sanatın ışığında aşkla kucaklıyorum güzel bakan kalplerinizi.

            Sevgide güneş gibi olmak tamam da dostlukta gölge gibi olmak sözlerimden dolayı yüce gönüllerinizde bir ünlem işareti doğdu gibi geldi bana. İzninizle biraz daha duygularımla yoğurmak isterim içsel gezintimde yoluma çıkan bu sözlerimi.

            Sevgi ile baktığımız her şey, her yer ve her yürek güzeldir. Baktığımızı güzelleştiren ise sadece var olan güzellikler değil, gönül gözümüzdür. Yeterki güzel bakabilelim, güzellikler kendiliğinden çoğalır ve daha da güzelleşerek günümüzü, gönlümüzü, duygumuzu güzelleştirir. Bu güzellikler de Sanatın güzelliğini yadsımadan, güzellikleri görme ve güzel kalma sanatını da yaygınlaştırarak yaşamımızı güzelleştirir.

            Sevgi de güneş gibi olurken gözümüzün, gönlümüzün, yüreğimizin, eriştiği her şey, her canlı yüreğimizi aydınlatırken gölgesiyle varlığını hissettirir. Burada bilinçli olarak gölgenin ilk akla gelen karanlık yüzünden değil, karanlığın içinde aydınlatan yüzünden bakıyorum.

            Eğer güneş olmasaydı gölge olmazdı. Tıpkı ışığın dibine düşen gölgeler gibi. Gölgeler aydınlığın habercisidir, koldaşıdır, yoldaşıdır. Yanımızda yürüyen gölgemiz, yaşamda yer alan fiili varlığımızın kanıtıdır.

            Buradan yola çıkarak en yalın dille diyebiliriz ki; Dostlarımız da yürekleriyle varlıklarını yanımızda hissettirdikleri ve biz onları yüreğimizde hissettiğimiz sürece gölgemiz olarak aydınlığımızı açığa çıkaracaklardır.      

            Diğer taraftan fiilen ya da ruhen yaşamdan yolcu ettiğimiz sevdiklerimizin, dostlarımızın anıları ise anılarımızda yaşayan gölge gibidirler. Biz son vedamız ile gözlerimizi yaşama kapatıncaya kadar, gölgemiz gibi anılarımızda yaşayacaklardır.

            Değerli dostlarım, yüreğimizin sarı sıcak bakması, fikrimizin aydınlık olması, düşüncemizin aydınlatması, ruhumuzun gölgede bile ışık saçması arzum ile, gecenin siyahında güneşin görünen gölgesinin kalkarken düşlerde gölgelerin oynaşacağı, güneşin sevgi yükünü yüreğimize usulca bırakırken sanatla yüreklere ulaşacağına inanıyor sizleri gölgesiyle öpen güneşi içme sanatına davet ediyorum. ‘‘Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi ve Youtube’da yer alan söz ve müziği bana ait bir (Al eline dilli sazı - HALK KIZI https://www.youtube.com/watch?v=Wn-LKVF7_-8 ) şarkımı yüce gönüllerinize bırakıyor, sanatın ışığında güzellikler diliyor, güzel kalplerinize sevgi, saygı ve selamlarımla güzellikler diliyorum.

Perihan KOCA 24.06.2019

perihankoca.com,sanatinrenkleri.com , perihankoca9@gmail.com , perihan_koca@hotmail.com, Instagram, Facebook ve diğer…

 

‘’AŞKIMI ŞARKILAR SÖYLESİN SANA’’

 

BİTMEYEN NEŞEYLE RUHUMUN SAZI

EN MUTLU ŞARKIMI SÖYLESİN SANA

EY BENİM ÖMRÜMÜN İŞVELİ NAZI

ÖYKÜMÜ ŞARKILAR SÖYLESİN SANA

 

TARİFİ İMKANSIZ OLAN SEVGİMİ

KALBİMİN İÇİNE DOLAN SEVGİMİ

GÖNLÜMÜN TAHTINA KONAN SEVGİMİ

ZEVK İLE ŞARKILAR SÖYLESİN SANA

 

GÜN GELİR DE BİR GÜN VADEM DOLUNCA

HASRETİM BİTECEK TOPRAK OLUNCA

KONUŞAN BU DİLİM SUSKUN KALINCA

AŞKIMI ŞARKILAR SÖYLESİN SANA

Perihan KOCA 04 Temmuz 2016 Kadıköy