DÜZ YAZILARIMFacebook'ta Paylaş

SANATIN SANATI

SANATIN SANATI

Eskiyen yılları eskimeyen mutluluklarla, eksilen yılları sevgiyle çoğaltacağımız nice güzellikler dileyip, yarınlara umutla bakmaya gayret ederken, yenilenen bir yılın eşiğinde yinelenen terör haberleriyle 2016’yı geride bıraktık.

Sanatın; özgürlük, aydınlanma, durum izahı, hal tasavvuru, çağ ifadesi, geçmişin anlatımı, geleceğin mimarı, duygunun aracı, düşüncenin çizgisi, hayalin resmi, ruhun ezgisi, bedenin sağlığı, beynin besini, ruhun gıdası, birden bütüne bütünden bire vardıran estetik organı, insanlığın mirası, nesillerin arşivi, kültürün göstergesi olduğu gibi, kapsadığı alanların saymakla bitiremeyeceğimiz engin vasıfları vardır.

Ülkemizde sıkça yaşadığımız yürekleri kanatan, duyguları inciten, algıları zorlayan, yaşamları kısıtlayan, hayatları sonlandıran, geleceği karartan, geçmişi karalayan, gönülleri küstüren, sevinçleri örseleyen, umutları törpüleyen, bugünü yarına gebe bırakan, dünü bugüne arattıran, gözlerde yaş kurutmayan elim ve barışı özlettiren hallerdeyiz.

Bu hallerde iken sanatın birleştirici, uzlaştırıcı, onarıcı, yapıcı, tedavi edici, durum ortaya koyucu, aydınlatıcı, besleyici, üretici, yaratıcı ( Büyük sanatçı Yaratanın gönüllere koyduğu aşkla ve yetenekle eserlerini sergileme, izleme vasfı ile) ürünlerle, eserlerle, sanat eseri özelliği olmasa da sanatsal nitelikli faaliyetlerle, icralarla, teşebbüslerle insanlığı yaşamalı, yaşatmalıyız.

Bu vesile ile Sanatın özgürlükleri yücelten, besleyen, aktaran ve yaşatan güzelliklerini yadsımadan, içselleştirerek bir eğlence aracı ya da hobi unsuru olmadığını kendimize hatırlatmalıyız.

Güzel yurdumun güzel insanlarının zarif yüreklerinin bildiklerini burada yinelerken, güzelliklerle yenilenmenin, sanatın evrensel dili ile konuşmanın en güzel aracı olan sanata sanat aşkıyla sarılmanın verdiği umutla aydınlanalım.

Değerli dostlarım, bir melodinin tınlaması, bir konser, bir sinema, bir tiyatro, bir sergi yani herhangi bir sanat etkinliği eğlence unsuru değildir. Yüreklerin vatan aşkı gibi, bayrak sevdası gibi, toprak bütünlüğü gibi sevgiyle bir araya gelerek ruhların gıdalanması, kültürden nemalanması, kalplerin aynı yöne bakarak çarpmasıdır. Bazen yanılgıya düşerek, yada gözden kaçırarak Sanatın birleştirici gücünü unutuyor yada önem sırasını öteleyebiliyoruz.

Sanatın Sanatının farkındalığı ile güzel bakan sanat yüreklerinizi, güzelleştiren gönüllerinizi, sevgiyle çoğaltan kalplerinizi gönülden sevgi, saygı ve selamlarımla selamlıyor, yine yeniden barışa, umuda, sanata merhaba diyerek, bir sonraki yazı dili ile sohbetimizde buluşmayı ümit ediyorum.

Perihan KOCA

            CANDA CAN OLSUN

GÖNLÜMDEKİ MISRALAR SESSİZ KONUŞSA

KALBİNLE DUYAR MISIN CANDA CAN BULSUN

SAZIMIN HER TELİYLE GÖNLE DOKUNSA

DİNLEYİP YANAR MISIN CANA HAR OLSUN

 

HİÇLİĞE YOLCULUKTA AŞKLA GİDELİM

ZEVK İLE SOHBETLERE GÜLLER SERELİM

AKŞAMDAN SABAHA MEŞK EYLEYELİM

DERLEYİP YAZAR MISIN CANA YAR OLSUN

Perihan KOCA 24.01.2015 Kadıköy

 

perihankoca.com , sanatinrenkleri.com , perihankoca9@gmail.com  perihan_koca@hotmail.com , İnstagram , Twitter , Facebook ve diğer